Parafia Ewangelicko-Augsburska w Dzięgielowie
Hasło roku: Ja pragnącemu dam darmo ze źródła wody żywota. Obj 21,6Obchody 5-lecia parafii


WYJĄTKOWY DZIEŃ
5 września 2010 roku okazał się dla naszego zboru być dniem szczególnym. Odbyło się tego dnia XI Święto Zborowe, co samo w sobie jest istotne dla naszej społeczności. Jednak poza tym świętowaliśmy podwójny jubileusz: 50-lecie poświęcenia kościoła Eben-Ezer oraz 5-lecie istnienia naszej parafii.

CZEŚĆ I SŁOWO O "ŻYWYM KAMIENIU"
Obchody rozpoczęły się już w sobotę 4 września, koncertem uwielbiającym zespołu Cześć z Wisły Malinki. Słowo Boże głosił ks. Mirosław Czyż, nawiązując do słów 1. listu apostoła Piotra o Kościele zbudowanym z "żywych kamieni". Jak widać na zdjęciach, w ten wyjątkowy Wieczór Chwały, Kościół Eben-Ezer był pełen ludzi - w różnym wieku i z różnych parafii - połączonych wdzięcznością i wspólnym pragnieniem uwielbienia Boga.

UROCZYSTE NABOŻEŃSTWO
Niedzielę 5 września rozpoczęliśmy nabożeństwem dziękczynnym pod hasłem "Błogosław, duszo moja, Panu i nie zapominaj wszystkich dobrodziejstw jego!" (Psalm 103, 13). Powitała nas dęta Orkiestra Parafialna z Trzanowic w Czeskiej Republice, po czym nastąpiła uroczyste wejście do kościoła duchowieństwa - diakonis i księży - oraz Rady Parafialnej. "Dziękujmy Bogu wraz - śpiewaliśmy - sercem, usty, rękami, bo wielkość Jego spraw objawia się nad nami" (593 ŚK). Nabożeństwo prowadził ks. Proboszcz Marek Londzin, Introit - ks. Radca Grzegorz Giemza (Dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie), czytania tekstów biblijnych - diakon Helena Gajdacz i ks. Emil Gajdacz (pierwszy proboszcz administrator naszej parafii, od lat związany z Diakonatem Eben-Ezer w Dzięgielowie). Kazanie wygłosił ks. Biskup Kościoła Jerzy Samiec. Podkreślił on, ze Jezus zmarł na krzyżu za wszystkie nasze grzechy, choroby i niemoce, a tym, co jest naszym zadaniem, jest szukanie woli Bożej na każdy kolejny dzień i wypełnianie jej, nawet, jeśli w danym momencie nie rozumiemy swej roli w Bożym planie. To Bóg jest architektem swego dzieła, On wie, co powstanie z cegiełek dokładanych przez nas mozolnie każdego dnia. Dlatego naszym zadaniem jest, chwaląc Ojca za przeszłość i patrząc z nadzieją w przyszłość, być tu i teraz - dziś - wykonywać to, co nam przeznaczył, w posłuszeństwie Jego woli na każdy dzień. W modlitwach o naszą parafię i Kościół, o Diakonat i Centrum Misji i Ewangelizacji, reprezentowali nas siostra Lidia Gottschalk, siostra Przełożona Ewa Cieślar i kurator parafii Korneliusz Grajcar. Podczas pierwszej pieśni usługiwała nam Orkiestra z Trzanowic, mogliśmy też usłyszeć pieśń w wykonaniu naszego Parafialnego Chóru Mieszanego ; chóru dziecięco - młodzieżowego "Junior" oraz zespołu śpiewaczego "Grupy Piątkowej". Po kazaniu przemawiał przedstawiciel Samorządu, Starosta Cieszyński Czesław Gluza. Swoje pozdrowienia przekazali też księża Biskupi Jan Szarek i Janusz Jagucki oraz goście z zagranicy: ks Biskup Stanisław Piętak ze Śląskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej, ks. Maria Gerga z partnerskiej parafii ze słowackiej Parnicy oraz Michael von Salzman z partnerskiej parafii w Dreźnie. Ks. Biskup Jerzy Samiec wypowiedział do zboru końcowe błogosławieństwo, po którym odśpiewaliśmy reformacyjny hymn "Warownym grodem jest nasz Bóg". Równolegle z nabożeństwem w kościele, w namiocie odbywała się Szkółka Niedzielna dla dzieci.

POSIŁEK, EURODZIĘGLE I DEFILADA DO SALEM
Później wszyscy zebrani mogli posilić się sałatkami i łakociami przygotowanymi przez panie z naszej parafii oraz ciepłymi daniami mięsnymi z grilla. Było w czym wybierać! Specjalnie na tę okazję parafia emitowała naszą własną, oryginalną walutę - eurodzięgle. Nasyceni i rozgrzani (pogoda niestety rozczarowała nas w tym roku chłodem i pochmurnym nastrojem), mogliśmy udać się przy dźwiękach orkiestry do budynku parafii. Tam miało nastąpić jego poświęcenie po remoncie i rozbudowie.

POŚWIĘCENIE CENTRUM PARAFIALNEGO SALEM
Punktualnie o godz. 13.45 z przed kościoła 'Eben - Ezer" ruszył kondukt z duchowieństwem, gośćmi i parafianami przy grze pieśni w marszowym rytmie w wykonaniu Orkiestry Dętej z Oldrzychowic ( która specjalnie przyjechała z Republiki Czeskiej na popołudnie) do Centrum Parafialnego "Salem" przy ul. Słonecznej 30. Ks. Proboszcz Marek Londzin przypomniał w skrócie historię dawnego domu sióstr -emerytek, późniejszego akademika studentów Szkoły Biblijnej, dziś - Centrum Parafialnego. We wszystkich kolejach swego losu miejsce to wciąż służyło sprawie Bożej, a jego nazwa niezmiennie głosiła: Salem, to znaczy: w Pokoju doskonały. Poświęcenie nastąpiło przez odczytanie Słowa Bożego (siostra przełożona Ewa Cieślar i ks. Marek Londzin), modlitwę (ks. Emil Gajdacz i Janusz Kożdoń - członek Rady Parafialnej) oraz uroczyste, symboliczne otwarcie Centrum przez Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca. Biskup udzielił błogosławieństwa dla tego miejsca i każdego, kto w nim przebywa i będzie przebywać. Podziękowanie dla wszystkich ofiarodawców, sponsorów, firm i wolontariuszy parafialnych którzy się przyczynili do remontu i rozbudowy centrum parafialnego , wypowiedział kurator parafii Korneliusz Glajcar. Wszystko to odbyło się w obecności licznie zgromadzonego duchowieństwa, parafian i gości, przy akompaniamencie Orkiestry z Oldrzychowic. Można było również zwiedzić Centrum Parafialne.

KONCERT SMYCZKOWY
Następnym punktem bogatego programu naszych obchodów był koncert Smyczkowej Orkiestry Kameralnej Społeczności Chrześcijańskiej z Republiki Czeskiej. Spotkanie to odbyło się w kościele Eben-Ezer, w sympatycznej i kameralnej atmosferze. Przygotowane utwory były w pogodnym nastroju i w taki też wprawiły słuchaczy. Najwięcej entuzjazmu wzbudził radosny utwór wykonany w technice pizzicato - szarpania strun bez użycia smyczków, a także pieśni solistki, m.in. Psalm 23.

PREZENTACJE MULTIMEDIALNE
W ramach wspominania 50-letniej historii kościoła Eben-Ezer - dawnej kaplicy na Kępie - obejrzeliśmy przygotowaną przez ks. Emila Gajdacza prezentację archiwalnych zdjęć. Była ona obfita w fotografie zdarzeń i osób związanych z tym miejscem: od czasów zakładania Diakonatu i Zakładów Opiekuńczych przez ks. Seniora Karola Kulisza, poprzez odbywające się tu Tygodnie Ewangelizacyjne, aż do roku 2005 i powstania samodzielnej parafii w Dzięgielowie. Prezentację multimedialną jej pierwszego pięciolecia przygotował Krzysztof Rakowski.

TEATR
Grupa młodzieżowa odegrała scenkę teatralną doskonale ilustrującą proces walki duchowej, jaka stoi za codziennymi decyzjami w życiu chrześcijanina. Rola naszego odważnego świadectwa okazała się w niej kwestią życia lub śmierci (wiecznej) ludzi, z którymi stykamy się każdego dnia. Postaci kierujących głównymi bohaterkami aniołów bardzo wyraźnie podkreśliły fakt, że mimo różnych złudzeń na ten temat, nikt nie pozostaje niezależny od wpływów duchowego świata. Naszym wyborem pozostaje jedynie, komu się podporządkujemy - Bogu czy diabłu (innej opcji nie ma).

LOTERIA, WYSTAWA, POSIŁEK I ROZGRYWKI SPORTOWE
Dodatkowymi atrakcjami tego dnia była loteria fantowa dla dzieci i dorosłych, prowadzona przez górala w szkockim stroju tradycyjnym oraz wystawa na temat miejscowych gazdów, przygotowana przez Stowarzyszenia Miłośników Dzięgielowa. Wieczorem mogliśmy jeszcze raz posilić się przy grillu i "stole sałatkowym" przygotowanym przez gospodynie z naszej parafii. Mimo, że aura nie sprzyjała rozegraniu zaplanowanych jeszcze meczów siatkówki i piłki nożnej, rozeszliśmy się do domów przyjemnie zmęczeni po całym dniu bogatych wrażeń.


Marta Arent
Droga Boża jest doskonała, Słowo Pańskie jest wypróbowane. Jest tarczą wszystkim, którzy mu ufają. Ps.18.31